Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

Kuzey Kore, geliştirdiği balistik füzelerin testlerine durmadan devam ediyor.

Kuzey Kore, en modern Hwasong-18 kıtalararası balistik füzesini (ICBM) 12 Temmuz Çarşamba günü test ettiğini duyurdu. Test edilen balistik füzenin, nükleer saldırı gücünün çekirdeği ve ABD ile diğer ülkelere bir uyarı olduğu vurgulandı.

74 dakika boyunca havada kalan Hwasong-18, 1,001 km uçarak 6,648 km yüksekliğe ulaştı. Japonya füzenin Kore yarımadasının doğusunda ve Japonya'nın kuzeyindeki Okushiri adasının yaklaşık 250 km batısında denize düştüğünü açıkladı.

Ekran Görüntüsü (53)

Güney Kore ve Japonya'daki yetkililer tarafından bildirilen fırlatma, Washington, Seul, Tokyo ve diğer ülkeler tarafından kınandı.

Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer silah geliştirmesini yasaklayan kararları kabul eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, füze fırlatma konusunu görüşmek üzere 13 Temmuz Perşembe günü halka açık bir şekilde toplanacak.

Hwasong-18 ilk kez Nisan ayında fırlatılırken Kuzey Kore'nin katı yakıtlı ilk kıtalararası balistik füzesi olup bir savaş sırasında füzelerin daha hızlı konuşlandırılmasını sağlayabilir.

Ekran Görüntüsü (63)

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA, "Test atışı, Cumhuriyet'in stratejik nükleer gücünü daha da geliştirmeyi amaçlayan önemli bir süreçtir ve aynı zamanda düşmanlara güçlü bir pratik uyarı görevi görür." diyerek dünyaya duyurdu.

Washington'u Kore yarımadasına denizaltılar ve bombardıman uçakları konuşlandırarak ve Güney Koreli müttefikleriyle nükleer savaş planları yaparak gerilimi arttırmakla suçlayan KCNA, askeri güvenlik durumunun "Soğuk Savaş döneminin ötesinde bir nükleer kriz aşamasına ulaştığını" ifade etti.