Rusya gerilimi devam ederken Kuzey Kore ikinci füze testini gerçekleştirdi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) bugün geçtiği haberde ülkenin lideri Kim Jong-un'un testi gözlemlediğini bildirdi.

HÜRJET'in uçuşu yerli kontrol panelleriyle emin ellerde HÜRJET'in uçuşu yerli kontrol panelleriyle emin ellerdeŞarkul Avsat'ın haberine göre, "Yeni tip taktik güdümlü silah sistemi, cephe hattındaki uzun menzilli topçu birliklerinin ateş gücünü önemli ölçüde iyileştirmede ve taktik nükleer bomba operasyonunun verimliliğini artırmada büyük önem taşıyor." denildi.

KCNA, testin ne zaman gerçekleştiği ve füzeyle ilgili hiçbir ayrıntı vermedi. Kim’in, bir askeri araştırma ekibine "savunma becerilerini ve nükleer savaş güçlerini daha da geliştirme konusunda önemli talimatlar verdiği" yazıldı.

Kuzey Kore’nin bu yılki füze denemesi 13'e ulaştı.

Öte yandan Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ordusu, Kuzey Kore’nin cumartesi geç saatlerde doğu kıyısından denize doğru fırlatılan ve yaklaşık 110 kilometre uçan iki roket tespit edildiğini duyurdu.

Testin, ABD ve Güney Kore’nin yarın başlayacak ortak askeri tatbikatının hemen öncesinde yapılması da dikkat çekti.ABD merkezli Carnegie Uluslararası Barış Vakfı üyesi Ankit Panda, silahın muhtemelen kısa menzilli balistik füze olduğunu söyledi.

Yine ABD merkezli Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi’nden Duyeon Kim de Pyongyang’ın, Washington ve Seul’un tatbikatını testle protesto etmiş olabileceğini ifade etti.