TÜBİTAK SAGE imzalı KUZGUN'un Katı Yakıtlı (KY) konfigürasyonu Sinop Atış Sahası’ndan ilk kez fırlatıldı. Fırlatma işlemi başarıyla gerçekleşti.

SavunmaSanayist.com'un haberine göre KUZGUN'un Katı Yakıtlı Modüler Güdümlü Mühimmat 24 Şubat Cuma günü, karadan denize doğru fırlatıldı. KUZGUN-KY'nin fırlatma işlemi, veri toplanması amacıyla harp başlığı bulunmadan gerçekleşti.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş geçen yıl mart ayında yaptığı açıklamada KUZGUN-KY'nin atışlarını bir insansız deniz aracından yapacaklarını söylemesinin ardından TÜBİTAK SAGE ve SEFİNE Tersanesi; KUZGUN-KY’nin SİDA’dan atılması amacıyla Haziran 2022’de bir anlaşma imzaladı.

Öte yandan KUZGUN Ailesi’nin bir diğer üyesi olan KUZGUN-SS’in de AKSUNGUR SİHA’dan ilk atışına yönelik çalışmalar devam ediyor. SavunmaTR'nin edindiği bilgiere göre; KUZGUN'un Serbest Süzülüm versiyonunun AKSUNGUR SİHA'dan yakın zaman içerisinde atılması bekleniyor.

HÜRJET ilk taksi testini yaptı HÜRJET ilk taksi testini yaptı

KUZGUN Mühimmat Ailesi

Üç farklı veriyona sahip KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesi; başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek.

SavunmaTR'nin edindiği bilgilere göre 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip olan KUZGUN mühimmatının katı yakıtlı versiyonu KUZGUN-KY'nin yaklaşık olarak Mach 1.5 sürate ve karadan atıldığında 40 km menzile sahip olduğu biliniyor. KUZGUN'un turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile ve KUZGUN-SS (Serbest Süzülüm) ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak. 

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat, taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen, sevk ve seyrüsefer/güdüm yöntemleri ile harp başlığı açısından modüler, düşük maliyetli, çoklu kullanıma uygun, yüksek vuruş hassasiyeti ve düşük yanal hasara sahip yeni nesil 100 kg sınıfı ürün ailesi olarak adlandırılıyor.

Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.