“Milli Savunma için Milli Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli sistem projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye devam ediyor.

TÜBİTAK SAGE resmi twitter hesabından KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat’ın KUZGUN-SS (Serbest Süzülüm) konfigürasyonun testlere hazır olduğunu “Biz hazırız” ifadeleriyle duyurdu.

Paylaşımda KUZGUN-SS’nin test mühimmatının (turuncu renk test mühimmatlarında kullanılmaktadır) görseli yer alıyor.

KUZGUN-KY, KUZGUN-TJ ve KUZGUN-SS olarak adlandırılan ve KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesinin üyesi olan 3 farklı KUZGUN mühimmatı, başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek.

KUZGUN, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip.

Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda KUZGUN’un menzilini açıklamıştı.

KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile, KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat, Taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen, sevk ve seyrüsefer/güdüm yöntemleri ile harp başlığı açısından modüler, düşük maliyetli, çoklu kullanıma uygun, yüksek vuruş hassasiyeti ve düşük yanal hasara sahip yeni nesil 100 kg sınıfı ürün ailesi olarak adlandırılıyor.

Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.