Lapid’in görevini devraldığından beri Moskova’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret oldu.

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

Şarkul Avsat'on haberine göre görüşme, son haftalarda Moskova ile Tel Aviv arasında İran'ın Suriye'deki varlığı ve İsrail'in Suriye topraklarına yönelik tekrar eden hava saldırılarına ilişkin gerilimin tırmanmasının akabinde gerçekleşti. Lavrov görüşmenin basına açık kısmında Rusya ve İsrail arasındaki ilişkilerin derinliği hakkında protokole uygun ifadeler ile sözlerine başlarken, Lapid ihtilaflı noktalara değinerek diyaloğa başladı.

Lapid’in bahsettiği noktalardan en önemlisi İran’ın sınırın yakınında mevzilenme çabaları ve askeri nükleer güç elde etme girişimleriydi. Toplantılar kapalı kapılar ardında gerçekleşmesine rağmen, iki bakanın toplantıların ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında yaptıkları konuşmalar, içerideki diyalogların yapısını yansıtıyordu. Zira Lavrov, ülkesinin İsrail'in "güvenliğini sağlamaya" bağlılığına odaklanarak bunun Moskova’nın Suriye’deki önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Ayrıca İsrail ve İran’a işaret ederek Moskova’nın, Suriye'nin diğer ülkeler arasında bir hesaplaşma arenasına dönüştürülmesine şiddetle karşı çıktığını da sözlerine ekledi.

Lavrov açıklamasının devamında “Moskova Suriye topraklarının İsrail'in güvenliğini tehdit etmek için bir platform olarak kullanılmasını ve İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırılarını kabul etmiyor. Suriye'nin diğer ülkeler arasında bir çatışma arenasına dönüştürülmesine karşıyız ve Suriye topraklarının İsrail'e veya başka bir ülkeye saldırmak için kullanılmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.