Fransa'da seçim süreci devam ederken cumhurbaşkanlığı adaylarından dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında savunma sanayi firmaları sergi açtı Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında savunma sanayi firmaları sergi açtı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki önemli rakiplerinden Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen önemli açıklamada bulundu.

Le Pen yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Fransa'yı NATO'nun askerî kanadından çekeceğini duyurdu. 

Rusya ile NATO arasında daha yakın ilişki kurulması gerektiğini söyleyen ve bunu destekleyeceğini belirten Le Pen; Fransa'yı NATO'dan çekmesi yönündeki vaadini bir kez daha yineledi.

Şimdiki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da daha önce NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini dile getirmişti.

Le Pen gibi aşırı solcu adaylardan Jean-Luc Melenchon da seçim kampanyasında benzer bir vaatte bulunmuş, Fransa'nın NATO'dan çekilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Fransa'da seçimler devam ediyor

10 Nisan Pazar günü yapılan seçimlerde Le Pen yüzde 23,3 oy oranı ile Macron'un gerisinde kalmış, Macron ise yüzde 28,1 oranında ilk sırayı almıştı. Fakat adaylardan herhangi biri yüzde 50 oranında bir oya erişemediği için seçimler ikinci tura kalmıştı. İkinci tur oylaması ise 24 Nisan'da yapılacak ve kazanan aday 13 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.