Ukrayna, Rusya ile yaşadığı askeri çatışmaların ortasında modernize edilmiş ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. 

Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak; Ukrayna'ya yönelik yeni askeri yardımlar konusunda açıklamalarda bulundu.

AA'nın Polonya devlet destekli PAP haber ajansından edindiği bilgilere göre Polonya Savunma Bakanı Blaszczak; Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının A4 modellerini sağlayacak bir koalisyon kurma çabalarına bir kez daha öncülük edeceğini açıkladı.

Açıklamasında Almanya'nın koalisyona tankların daha gelişmiş A6 modellerini sağlayacağını söyleyen Blaszczak; Kanada'nın Ukrayna için Polonya'ya Leopard 2 tanklarını teslim ettiğini ve İspanya ile görüşmelerin sürdüğünü kaydederek Norveç tanklarının da yakında gelmesini beklediklerini ifade etti.

Polonya için en büyük zorluğun yedek parça bulmak olduğunu söyleyen Blaszczak; Alman savunma sanayii için bu görevi belirlediklerini paylaştı.

NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel'de gazetecilere konuşan Blaszczak ayrıca; Ukrayna'ya daha fazla ülkenin Leopard tankı göndereceğini de ekledi.

Ukrayna'ya ilk teslimatın mart ayında yapılacağını belirten Blaszczak, Polonya'nın da ordusunu modern ekipmanlarla güçlendirdiğine dikkat çekti.