Ukrayna, Rusya ile yaşadığı askeri çatışmaların ortasında modernize edilmiş ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. 

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak; Ukrayna'ya yönelik yeni askeri yardımlar konusunda açıklamalarda bulundu.

AA'nın Polonya devlet destekli PAP haber ajansından edindiği bilgilere göre Polonya Savunma Bakanı Blaszczak; Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının A4 modellerini sağlayacak bir koalisyon kurma çabalarına bir kez daha öncülük edeceğini açıkladı.

Açıklamasında Almanya'nın koalisyona tankların daha gelişmiş A6 modellerini sağlayacağını söyleyen Blaszczak; Kanada'nın Ukrayna için Polonya'ya Leopard 2 tanklarını teslim ettiğini ve İspanya ile görüşmelerin sürdüğünü kaydederek Norveç tanklarının da yakında gelmesini beklediklerini ifade etti.

Polonya için en büyük zorluğun yedek parça bulmak olduğunu söyleyen Blaszczak; Alman savunma sanayii için bu görevi belirlediklerini paylaştı.

NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel'de gazetecilere konuşan Blaszczak ayrıca; Ukrayna'ya daha fazla ülkenin Leopard tankı göndereceğini de ekledi.

HÜRJET ilk taksi testini yaptı HÜRJET ilk taksi testini yaptı

Ukrayna'ya ilk teslimatın mart ayında yapılacağını belirten Blaszczak, Polonya'nın da ordusunu modern ekipmanlarla güçlendirdiğine dikkat çekti.