Libya ve Türkiye arasındaki askeri iş birliği güçlenerek devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından, ''Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya Başbakanı ve Savunma Bakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşmesinden görüntüler…'' ifadesi ile ziyarete ilişkin anları paylaştı.

Libya, EFES-2022 Tatbikatı'na katılan tek Arap ülkesi oldu

Libya Deniz ve Kara Kuvvetleri, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı'na katılan tek Arap ülkesi oldu.

Libya Deniz Kuvvetleri'ne ait Şafak hücumbotu ve Libya Kara Kuvvetlerine bağlı askeri personel, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı'na katılım gösteren tek Arap ülkesi oldu.

Libyalı askeri personeli ortak askeri tatbikatların yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri ile de birebir eğitimler icra etti.

Yunanistan'dan Libya'ya tepki

Yunanistan merkezli Enoplos'ta çıkan bir haberde Libya Deniz Kuvvetleri'ne ait Şafak hücumbotunun Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı'na katılım göstermesini sert sözlerle eleştirildi.

"Libyalılar bizi sattı ve Türkiye'nin düzenlediği EFES-2022 Tatbikatı'na Şafak Hücumbotu ile katıldılar" başlıklı haberde ''Türkiye'nin 4. sondaj gemisinin Gavdos'un yakınlarına gideceğine dair artan belirtiler var.'' ifadeleri kullanıldı.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter'a da değinilen haberde "Yunan kamuoyunun dikkatinden kaçan şey, Libya'daki oyunun giderek Türk çıkarlarının lehine döndüğü. Hafter bile artık Atina'ya yakın değil." değerlendirmesinde bulunuldu.

Milli Savunma Bakanlığı, Şafak hücumbotunu İzmir açıklarında karşılamış ve ''EFES-2022 Tatbikatına katılmak için TCG GİRESUN fırkateynimiz refakatinde Foça’ya intikal eden Libya Deniz Kuvvetleri unsuru SHAFAK hücumbotu ile Doğu Akdeniz’de eğitimler icra edildi.'' ifadelerini kullanmıştı.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme