Türkiye, Libya’daki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bu kapsamda Büyükelçi Yılmaz, Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Abdullah el-Lafi ile Türkiye ve Libya ilişkileri başta olmak üzere son duruma dair bir görüşme gerçekleştirdi.

Trablus Büyükelçiliği'nin resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ''Türkiye, Libya’da siyasi sürecin başarısı ve ulusal uzlaşının sağlanmasına tam destek veriyor. Başkanlık Konseyi Üyesi Sayın Abdullah El-Lafi ile görüşmemizde, ülkelerimiz arasındaki güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarının önemini bir kez daha vurguladık, Libya’da içinden geçilmekte olan kritik süreçte diyalog kanallarının açık tutulması, şiddete başvurulmaması, istikrarın korunması, ulusal uzlaşının sağlanması, kutuplaşmanın değil birleşmenin desteklenmesi, Libya halkının çıkarlarının kişisel siyasi menfaatlerin üstünde tutulması, tüm Libyalıların mutabakatıyla seçimlerin düzenlenmesi hususlarının ehemmiyetinin altını çizdik.'' ifadeleri kullanıldı.

Elçilik ayrıca 17 Şubat Devrimi'nin 11. Yıldönümünü kutlayan bir mesaj da ekleyerek, ''Bu vesileyle, 17 Şubat Devrimi'nin 11. yıldönümü vesilesiyle dost ve kardeş Libya halkını selamlıyor, Türkiye’nin Libya ve Libya halkının yanında olmaya devam edeceğini bir kez daha vurguluyoruz.'' dedi.

Libya'nın doğusuna ziyaret

Büyükelçi Yılmaz, 19 Ocak'ta Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in daveti üzerine Kubbe şehrini ziyaret ederek, "Köklü tarihi bağlara sahip olduğumuz dost ve kardeş ülke Libya'yı bir bütün olarak görüyor, bölgeler arasında ayrım gözetmiyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Askeri eğitim simülatöründe ChatGPT dönemi Askeri eğitim simülatöründe ChatGPT dönemi

Ne olmuştu?

Temsilciler Meclisi; 8 Şubat’ta toplanarak Dibeybe’nin ülkeyi seçimlere hazırlayamadığı ve 24 Aralık’ta görevini devredemediğini belirterek 10 Şubat’ta ülkenin yeni başbakanının belirleneceğini açıklamış ve Eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa'yı başbakan olarak seçmişti.

Ülkenin doğusundaki milletvekillerinin katılımıyla Temsilciler Meclisi'nde Başkan Akile Salih'in başkanlığında yapılan oturumda, milletvekillerinin çoğunluğu Başağa lehine oy verdi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise ülkede mevcut hükümetin görevine devam edeceğini ve yeni bir geçiş dönemine izin vermeyeceğini açıkladı. 

Başbakan Dibeybe, Libya'daki ulusal televizyon kanalında halka hitaben yaptığı konuşmada, "İktidarı yalnızca seçilmiş bir hükümete devredeceğim ve diğer adayların da çekilmesi durumunda başbakanlık yarışından çekileceğim." ifadelerini kullandı.

Başbakan seçilmesinin ardından başkent Trablus’a gelen ve Mitiga Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Başağa ise, "Dünya ülkeleri ile ilişkimiz karşılıklı saygıya dayalı olacak. Bu zor süreçteki çalışmaları için Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne teşekkür ediyorum. Bir sonraki hükümet herkes için olacak.'' dedi.