Ayn Libya’nın haberine göre, basın merkezi toplantının akaryakıt kaçakçılığının her türlüsünü engellemek adına Brega Şirketi'yle kapsamlı bir çalışmanın başlatılması amacıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Müşterek Kuvvetler Karargahı’ndan yapılan açıklamaya göre ise toplantıda vatandaşların hayatını, devletin de kapasitesini etkileyen olumsuz olayların durdurulması amacıyla atılabilecek adımlar taraflarca değerlendirildi.

Pazartesi günü yaptıkları açıklamada Nafusa Dağları'ndaki Qurayyat Bölgesi'nde çok sayıda petrol ve doğalgaz kaçakçısının tevkif edildiğini duyuran Müşterek Kuvvetler, Sahrawi’de devriye gezen ekipler tarafından yakalandıktan sonra kaçakçıların savcılığa sevk edildiğini doğrulayarak, Libya'da kaçakçılığı önlemek için bu tür olaylarla mücadeleye devam edileceği yönündeki kararlılıklarını vurguladı.

Müşterek Kuvvetlerin oluşturulması kararı oldukça önemli

Haberde, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı “Batı Askeri Bölgesi Ortak Harekat Odası” Komutanı Tümgeneral Usame Jawili'nin, “müşterek kuvvet” adı verilen ve her bölgeden alınan 500 kişilik askeri grupların bir çatı altında birleşmesiyle bir ortak kuvvet oluşturma kararını almasının da oldukça önem arz ettiğine dikkat çekildi.

Bu karar ile başkent Trablus kentine yönelik saldırıların önüne geçilmesi amacıyla müşterek kuvvet adı altında savaşa katılan birimlerden oluşan bir askeri gücün oluşturulması öngörülüyordu. Karara göre ihdas edilen kuvvete ülkenin batı bölgesini korumak, devletin prestijini tekrar tesis etmek, kamu ve özel kuruluşlara yönelik tehditleri bertaraf etmek, kamu ve özel merkezleri kanuna aykırı olarak ellerinde bulunduran yerli gruplardan temizleyip, bunları devlet otoritesine kazandırmak gibi görevler verildi.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Kuvvet ayrıca yakıt ve temel yaşam malzemeleri alanlarında yıllardır devam eden kaçakçılıkla mücadele etmek, yasadışı göçü engellemek, resmi makamların izinsiz binalar için verdiği yıkım emirlerini uygulamak ve kamu arazilerine saldırıları önlemek konusunda yerel birimlere destek vermekle de görevlendirildi. Görevlerin çoğu devlet otoritesinin tesisi ve silahlı kanun kaçaklarının bölgelere izinsiz girişlerini en aza indirmek amaçlı görünüyor.

Kuvvet ayrıca batı bölgesinin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alacak, böylece araç ve silahların hareketlerini kontrol edecek. Tümgeneral Usame Jawili komutan olarak atandıktan sonra bu gücün oluşturulmasıyla ilgili gerekli adımları Tuğgeneral el-Fituri Gribel'e devretmişti.