Rusya'da seferberliğin ilan edilmesinin ardından çevre ülkelerden çeşitli açıklamalar yapıldı.

Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko konuya dair açıklamada bulundu.

Ekho Kavkaza'da yer alan habere göre Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı planı esnasında ülkesinin elinden geleni yaptığını ve seferberlik ilan edilmeyeceğini söyledi. 

Yine aynı haber kaynağında yer alan bilgiye göre Abhazya Dışişleri Bakanlığı, muhaliflerin Abhaz halkını "tedirgin" eden açıklamalarına yönelik başka bir açıklamada bulundu. Bu gibi yönlendirmelerin Abhaz-Rus ilişkilerini kötüye yöneltmek için olduğunun altının çizildiği açıklamada, seferberlik ilanı reddedilerek yalnızca resmi kaynaklara inanılması gerektiğini belirtildi.

Gazeta.ru'da yer alan habere göre ise Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Rusya'daki seferbelik ilanının ardından Belarus'ta da seferberlik olacağı iddialarının yalan olduğunu dile getirdi. Seferberliğin Rusya'da olduğunu belirten Lukaşenko, "bu köprüyü üzerimize atmaya çalışıyorlar" diyerek söz konusu süreçten propagandacıların zararlı çıkacağını söyleyerek gözdağı vermeyi de ihmal etmedi.