LinkedIn verilerin sızmasıyla gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan platform, sızdırılan verilerin herkese açık kişisel bilgiler olduğunu duyurdu. Geçtiğimiz günlerde de 533 milyon Facebook hesabı internete sızmıştı.

Microsoft’un sahip olduğu LinkedIn’de 500 milyon hesap profili sızdı. Bir hacker forumunda satışa çıkan bilgilerde, hesap verileri olduğu kaydedildi.

Satılan verilerde LinkedIn üyelerinin isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet vb. bilgiler yer alıyor. LinkedIn sızdırılan verilerin halihazırda birçok platformda olduğunu ve hepsinin LinkedIn’den alınmadığını belirtti.

Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı Fidye yazılım saldırıları yüzde 62 arttı

LinkedIn’den yapılan açıklamada “Satış için hazırlandığı iddia edilen LinkedIn verilerini araştırdık ve bunun aslında bir dizi web sitesi ile şirketlerden gelen verilerin toplamı olduğunu fark ettik. LinkedIn’den alınmış gibi görülen veriler herkes tarafından görüntülenebilir üye profili verilerini içerir. Bu bir LinkedIn veri ihlali değildir ve hiçbir LinkedIn özel üye hesabı verisi, incelediklerimiz arasında yer almadı.” ifadelerine yer verildi.

LinkedIn, verileri sızan kullanıcılara bildirim yapıp yapmayacağını açıklamadı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan sızıntıda Facebook kullanıcılara bildirim yapmayacağını duyurmuştu.