Rusya savaşından bu yana savunma harcamalarını artıran Litvanya, ABD'den yeni silahlar almaya devam ediyor.

Defence Post'un haberine göre Litvanyalı yetkililer dün yaptığı açıklamada Litvanya'nın ABD'den 508 bin dolara 8 adet HIMARS roket sistemi satın almaya hazır olduğunu ifade etti.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas satın alınacak HIMARS'ların; 2025 ve 2026'da teslim edileceğini ve "Litvanya'nın hiç sahip olmadığı tamamen yeni ve güçlü bir yetenek" sağlayacağını ifade etti.

ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı da satış sözleşmesinin, Litvanya'nın savunma kapasitesini güncelleme hedefine katkıda bulunacağını ve ABD ve diğer müttefiklerle birlikte çalışabilirliğin daha da artıracağını kaydetti.

Ukrayna'ya verilen ve savaşta adını çokça duyduğumuz HIMARS sistemleri; Ukrayna'nın Rusya'ya karşı kullandığı en etkili silahlardan biri olarak biliniyor.

Savunmaya 1,6 milyar avrodan veya GSYİH'nın yüzde 2,52'sinden fazlasını harcan Litvanya; gelecek yıl Temmuz ayında bir NATO zirvesine ev sahipliği yapacak.

Litvanya HIMARS'ın yanı sıra 300 km (186 mil) mesafedeki hedefleri vurabilen bazı uzun menzilli ATACMS füzeleri ve daha kısa menzilli roketleri de satın almayı planlıyor. Litvanya'nın komşusu Letonya ve Estonya da Rusya tehdidine karşılık HIMARS sistemleri almayı düşünüyor.

HIMARS ÇNRA

HIMARS çok namlulu roketatar sistemi (ÇNRA), kamyon üzerine eklemlenmiş bir hafif çoklu roketatar sistemidir. 

Her bir fırlatıcısı 3 kişilik bir ekip tarafından çalıştırılan HIMARS ÇNR; 6 adet 227mm M270 roketi ve 1 adet yaklaşık 165 km azami menzile sahip satıhtan satha MGM-140 ATACMS füzesi ateşleyebilir.

Sistemin atış menzili roketlere göre 2-300 km arasında değişiyor.

  • M26 roketi için: 32 km
  • M26A1/A2 roketi için: 45 km
  • M30/31 roketi için: 70 km
  • MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km
  • Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km