Belarus’un AB yaptırımlarına yanıtı, yasa dışı göçmenleri Litvanya’ya göndermek şeklinde oldu.

TASS’ın haberine göre Belarus'tan Litvanya topraklarına yasa dışı şekilde giden Asya ve Afrika vatandaşı göçmenlere, Belarus tarafından talimat verildiği iddia edildi. İddianın sahibi Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas bu açıklamayı, Salı günü katıldığı ulusal radyo LRT'nin yayınında yaptı. Anušauskas Belaruslu yetkililerin yasa dışı göçmenlere; belgeleri nasıl imha edecekleri, mülakatta nasıl davranacakları, ne söyleyip ne söylememeleri gerektiği gibi kritik noktaları anlattıklarını ifade etti. Bakan ayrıca, Belarus resmî makamlarının himayesinde olup sınır geçişlerini sağlayan kurum ve kişilerden bazılarının Litvanya hükümeti tarafından bilindiğini belirtti.

Savunma bakanı Belarus’un bu hamlesinin uçak krizinden sonra başlayan AB yaptırımlarına tepki olduğunu ifade ederken Belarus’un simetrik misilleme önlemleri uygulamaktan aciz olduğunu ve bu nedenle asimetrik bir karşılık verdiğini kaydetti.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Yılın başından bu yana Litvanya-Belarus sınırında, çoğu Asya ülkelerinden olmak üzere, 1.732 yasadışı göçmen gözaltına alındı. Bu sayı tüm 2020 verilerine kıyasla 21 kat daha fazla.