Konvasiyonel savaşın yıkımını ve yarattığı tahribatı tekrardan tüm dünyanın gözleri önüne seren Rusya-Ukrayna savaşında Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yönelik destekleri devam ediyor.

Savaşta çok kritik görevler üstlenen ve Ukrayna ordusunun elinde başarılı operasyonlara katılan Bayraktar TB2 SİHA’lar tüm dünyanın odak noktası olmuş durumda.

Bu kapsamda bir yardım kampanyası başlatan Litvanya halkı, Ukrayna ordusunun envanterine yeni bir Bayraktar TB2 SİHA’nın girmesi için para topladı.

Toplanan para ile Baykar’dan bir adet Bayraktar TB2 alınması hedefleniyordu. Ancak Baykar yetkilileri Litvanya halkının topladığı paranın Ukrayna’ya insani yardım olarak yollanması için bir girişimde bulundu.

Baykar bir adet SİHA’yı Ukrayna’ya ücretsiz bir şekilde hibe ederken, Litvanya halkının topladığı paranın da insani yardım olarak Ukrayna’ya ulaşmasını sağladı.

Bu desteğin Ukrayna’ya ulaşması konusunda Litvanya tarafı ilk adımı bugün itibariyle atmış oldu.

Baykar tarafından hibe edilen Bayraktar TB2 SİHA, Litvanya üzerinden Ukrayna’ya sevk edildi. 

Bayraktar TB2’lerin Ukrayna macerası

Savaşın gerçeklerini ve yıkımını tekrardan gözler önüne seren Ukrayna-Rusya savaşında birçok ülkenin askeri teknolojisi muharebe sahasında etkin bir biçimde kullanılıyor.

Almanya, İngiltere ve ABD’nin Ukrayna’ya yapmış olduğu tanksavar mühimmat yardımları muharebe sahasında önemli bir güç çarpanı oluştururken Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ların kullanımı sahada operatif seviyede etkili oluyor.

AKINCI TİHA yeni AESA radarıyla uçuşa hazır AKINCI TİHA yeni AESA radarıyla uçuşa hazır

Taktik sınıfta bulunan bir İHA’nın ilk kez Türkiye’de silahlandırılması ve Bayraktar TB2’nin birçok farklı coğrafyada başarılar kazanması Bayraktar TB2’ye kendi sınıfında dünyanın en başarılı İHA’sı olma özelliğini kazandırıyor.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre 19 farklı ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’lerin bu sene içerisinde en çok teslim edildiği ülke Ukrayna oldu.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti

Şu anda Ukrayna ordusunun envanterinde 100’den fazla Bayraktar TB2 olduğu tahmin ediliyor.