Lockheed Martin, uzay temelli gözetleme görevi için tasarlanmış olan yeni uydu serisini tanıttı. Askerî amaçlar için tasarlanmış olan yeni uydular orta büyüklüklere sahip olmakla birlikte askerî silah sistemleri ve savaş uçakları ile birlikte kullanılabilecek.

Space News tarafından yapılan habere göre, Lockheed Martin tanıtmış olduğu yeni uyduları; drone'lar ve uçaklar gibi çeşitli gözetleme ve keşif platformlarına alternatif olarak sunuyor. Lockheed Martin Space, yeni ISR uydularının ABD'nin Colorado eyaletinde yer alan yeni bir uydu geliştirme ve üretme merkezinde seri üretime geçirilebileceğini söyledi. Şirkete ait yeni uydu geliştirme ve üretme merkezi yaklaşık 326 bin metrekare alana sahip.

Şirket yaptığı açıklamalarda, uydular sayesinde gözetleme ve keşif operasyonlarının insan hayatını tehlikeye atmadan gerçekleştirilebileceğini belirtti.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

Lockheed Martin’in yeni uydu serisi ABD Savunma Bakanlığı’nın standartlarına bağlı olarak üretildi, bu sayede uydu aracılığı ile toplanan veriler deniz, kara, hava ve uzayda bulunan arklı platformlar ile paylaşılabilecek.