PrSM füzesinin üretim kalifikasyonuna yönelik uçuş testi gerçekleştirildi!

16 Kasım tarihinde Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada, şirketin ABD ordusu ile birlikte New Mexico’da bulunan White Sands Füze Test Sahası’nda gerçekleştirdiği üretim kalifikasyon uçuş testinde HIMARS tarafından bir dizi hedef setine PrSM füzesi ateşlendiği, bu testin aynı zamanda şimdiye kadar en kısa menzilde gerçekleştirilen test olduğu açıklandı. Gerçekleştirilen test kapsamında ateşleme, uçuş ve vuruş safhalarında füzenin etkin biçimde çalıştığı ve gövde bütünlüğü ile uçuş yörüngesi doğrulandı.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

PrSM-3

Gerçekleştirilen test PrSM füzesinin birincil görev menziline kıyasla çok daha kısa bir menzilde gerçekleştirilse de hedefe hizalanmak için hipersonik hızlarda manevra yapması için füzeye çok kısa süre vermesi sebebiyle stresli ve dinamik bir test ortamı yarattığı vurgulandı. Test, Eylül 2023'te imzalanan ek füze üretimine yönelik üçüncü bir üretim sözleşmesinin ardından geliyor.

Lockheed Martin yetkilisi Jay Price, PrSM füze sistemi ve testle ilgili olarak "Bu gösteri, PrSM'yi bu yıl Erken Operasyonel Yetenek (EOC) füzelerinin sahaya sürülmesine ve teslimine yaklaştıran çeşitli üretim yeterlilik testlerinden ilkidir. PrSM kritik bir yetenektir ve ABD Ordusu için en üst düzey uzun menzilli hassas ateş modernizasyon önceliğidir." dedi.

PrSM füzesi, ABD Ordusu’nun ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen, 60-499+ kilometre menzilde hassas vuruş imkânı veren, HIMARS ve M270 araçları ile uyumlu bir taktik füze sistemidir. HIMARS tarafından 2, M270 araçları tarafından 4 PrSM füzesi taşınabilmekte ve ateşlenebilmektedir.