PAC-3 füzesi, ABD Ordusu için geliştirilen yeni hava savunma radarıyla hedefini vurdu!

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Lockheed Martin tarafından yayınlanan basın bildirisinde, New Mexico’da bulunan White Sands Füze Test Sahası’nda gerçekleştirilen testte Patriot hava savunma sistemi tarafından kullanılan PAC-3 füzesi ile Raytheon tarafından geliştirilen Alt Seviye Hava ve Füze Savunma Sensörü (LTAMDS) radarı ile başarılı şekilde entegre oldu ve başarıyla güdümlenerek hedefini vurduğu açıklandı. Hava soluyan bir hedefe karşı gerçekleştirilen testte füzenin uçuş boyunca LTAMDS radarından veri aldığı ve hedefe direkt vuruş gerçekleştirdiği, böylece PAC-3 füzesinin LTAMDS radarıyla entegre haldeyken de muharebe sahasında kendini defalarca kanıtlamış direkt vuruş özelliğini koruyabildiği ifade edildi.

PAC-3 (2)

Test hazırlıkları kapsamında ABD Ordusu ve Raytheon ile ortaklaşa bir dizi yer testi ve simülasyon gerçekleştiren Lockheed Martin, testin başarısının daha önce ABD Ordusu Entegre Savaş Komuta Sistemi’ne entegre edilen PAC-3 kabiliyetine dayandığını vurguladı.

Lockheed Martin PAC-3 Programlarından sorumlu başkan yardımcısı Brenda Davidson gerçekleştirilen testle ilgili olarak, “Bugünkü test, Lockheed Martin'in 21. yüzyıl güvenliği için modernize edilmiş hava ve füze savunma yeteneklerini nasıl geliştirdiğinin bir başka örneğidir. LTAMDS ile entegrasyon, askerlerimizi gelişen tehditlerin önünde tutmak amacıyla ABD Ordusu için modernize edilmiş bir entegre hava ve füze savunması çözümünü sahaya sürmeye yönelik çok önemli bir adımdır." ifadelerini kullandı.

LTAMDS-1

Raytheon yükleniciliğinde ABD Ordusu ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen GhostEye radar ailesinin ilk üyesi Alt Seviye Hava ve Füze Savunma Sensörü (LTAMDS) radarının, 360 derecelik kapsama sunan 3 adet GaN AESA anten dizisiyle her yönden gelen birden fazla hedefi tespit ve takip edebildiği ifade ediliyor. Radarın insanlı-insansız hava araçları, seyir füzeleri, balistik ve hipersonik füzelere kadar çeşitli tehditlere karşı mevcut sistemlerden önemli ölçüde daha fazla performans sağladığını söyleyen Raytheon, sistemin Patriot hava savunma sisteminin mevcut radar ünitesiyle aynı boyutlarda olmasına rağmen iki katından daha fazla güce sahip olduğunu belirtiyor. ABD Ordusu'nun Entegre Hava ve Füze Savunma Sistemi için tasarlanan radar, müttefik ülkelerin Patriot altyapısına da entegre edilebilecek.