Lübnan'daki derin ekonomik kriz, etkisini savunma harcamalarında da hissettiriyor.

Defense News'in haberine göre, Lübnan Savunma Bakanlığı mali kaynakların eksikliği ve envanterin yenilenmesi amacıyla 2010'dan bu yana operasyonel olmayan beş  Hawker Hunter savaş uçağı ve yangınla mücadelede kullanılan üç Sikorsky S-61 helikopterinin satışı için ihale açtı.

HÜRJET ilk taksi testini yaptı HÜRJET ilk taksi testini yaptı

Lübnan Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkilinin verdiği bilgilere göre İngiliz firması Hawker Hunter Aviation, ABD merkezli Airborne Tactical ve Lortie Aviation firması, satışa konulan beş Hawker Hunter'larla ilgileniyor. Lübnan Hava Kuvvetleri Komutanı General Ziad Haikal satış amacının kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmak olduğunu belirterek ''Hawker Hunter uçakları ve Sikorsky helikopterleri, bakımlarını yapacak mali kaynakların yokluğunda uzun yıllardır operasyonel değil. Bu halka açık ihale, eğitim filosunu ve yangınla mücadele kabiliyetlerini yeniden yapılandırmanın ilk adımı olacak.'' ifadelerini kullandı.

Beş yıllık bir plan kapsamında Lübnan Hava Kuvvetleri envanterini geliştirmeyi amaçladıklarını belirten General Haikal, ''Envanterimizde bulunan hafif saldırı uçağı A-29 Super Tucano uçağı sayısını ikiye katlamak istiyoruz. 2021 sonunda ise MD530F helikopterleri tedarik edilecek. Her filo aynı tipte 12 uçak veya helikopter içerecek.'' açıklamasını yaptı. 

Hawker Hunter uçaklarının satışının ardından eğitim uçağı satın alacaklarını belirten Hava Kuvvetleri Komutanı, yangınla mücadele için Amerikan firması Air Tractor ile AT-802 benzeri bir uçağın tedarik edilmesine yönelik sözleşme imzaladıklarını da ekledi.

Lübnan Hava Kuvvetleri daha önce Pakistan'dan eğitim uçağı Super Mushshak alımı için görüşmelerde bulunmuştu. 

Lübnan Hava Kuvvetleri şu anda ABD askeri yardımın bir parçası olarak alınan altı A-29 Super Tucano hafif saldırı uçağını kullanmaktadır.