Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan M60TM tanklarının modernizasyon ve millileştirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yapılan açıklamada, "M60T tanklarındaki atış kontrol sistemlerinin, yerli ve milli VOLKAN-M sistemiyle yenilenmesine bu yıl içerisinde başlanacak" ifadelerine yer verildi.

FIRAT-M60T Projesi kapsamında envanterdeki M60T Tankları, ASELSAN tarafından modernize edilmiş ve M60TM standardına yükseltilmişti. FIRAT-M60T Projesi ile M60T Ana Muharebe Tankına; PULAT Aktif Koruma Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Teleskopik Periskop Sistemi (TEPES), Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ), koruma astarı, yardımcı güç sistemi ve iklimlendirme sistemi entegrasyonu gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı Bayraktar TB2 SİHA ihracatı, Baykar'ı "küresel savunma ligine" taşıdı

İmzalanan sözleşme değişikliği ile ASELSAN VOLKAN-M Atış Kontrol Sisteminin de M60TM’lere entegrasyonu amacıyla prototip çalışması başlatıldı. Bu kapsamda, 2021 yılı içerisinde VOLKAN-M entegre edilmiş M-60TM Tankları ile çeşitli atış testleri gerçekleştirildi. Yeni tank atış kontrol sistemi VOLKAN-M’nin, kalifikasyon testlerinin tamamlanmasına müteakiben seri üretime geçilmesi için sözleşme görüşmelerine başlandı.

En üst düzey beka ve vuruş kabiliyetleri

VOLKAN-M Tank Atış Kontrol Sistemi, M60 Tanklarına muharebe koşullarında en üst seviyede atış kabiliyeti kazandırıyor. Sistem; gece ve gündüz görüş, yüksek İlk Atımda Vuruşu İhtimali (İAVİ), durağan ya da hareketli zorlu muharebe, arazi ve hava koşullarında atış kontrol yetenekleri sunuyor. İki eksen stabilize nişangah birimi, gündüz ve gece görüş imkânı sağlayan termal kamera, lazer mesafe ölçer, gelişmiş video hedef takip özelliği, sayısal balistik hesaplama yeteneği, bilgisayar denetimli atış kontrol fonksiyonları, nişancı ve komutan tarafından kullanılabilme, hassas silah kontrolü ve stabilizasyonu ve kullanıcı dostu gelişmiş arayüzleri gibi çok sayıda kabiliyet ve sistem, ana muharebe tanklarına yerli imkanlarla kazandırılıyor.