Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği savunma sanayii ürünleri, dünya ordularının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Sputnik'e yaptığı açıklama ile Macaristan'ın yakın bir zamanda Bayraktar TB2 SİHA alımı gerçekleştirebileceğinin sinyallerini verdi. Büyükelçi Matis, ''Görüşmeler her anlamda devam ediyor. Sadece İHA/SİHA konusunda değil. Bizim gözümüz Türk savunma sanayiinin tüm ürünlerinde. Değerlendiriyoruz ve her zaman en uygun olanı seçmeye hazırız.'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan Macaristan, Türkiye’den Ejder Yalçın 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı da tedarik etmişti. Matis, bu konuya dair ise şunları söyledi:

''Macaristan, NATO’da üstlendiği görevleri çok ciddiye alıyor. Bu nedenle bütün ordumuzu yeniliyoruz. Orta Avrupa’nın en güçlü ve en modern ordusu haline gelmek istiyoruz. Bu kapsamda Türk savunma sanayiinden Ejder Yalçın araçlarını seçtik. Macaristan ordusuna özelleştirerek bu araçları kullanacağız. Ama sadece bu değil. Türk savunma sanayii son zamanlarda çok güçlendi. Yöneticilerimizin gözü devamlı Türkiye’de. Ne gibi iş birlikleri yapabiliriz onlara bakıyorlar.'' değerlendirmesinde bulundu.