Resmî ziyaret kapsamında Macaristan'da bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye-Macaristan 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı"na katıldı. Toplantı sonrasında Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile birlikte ortak basın açıklaması yapan Bakan Varank, Macar bir gazetecinin sorusu üzerine sürpriz bir teklifte bulundu. 

BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım BAE’den KF-21 Projesinde Yeni Atılım

ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sistemlerinin Macaristan'ın gündeminde olduğunu söyleyen Macar gazeteci, Szijjarto'ya bu sistemin Macaristan tarafından satın alınıp alınmayacağını sordu. Mustafa Varank, Szijjarto'ya yönetilen soruya verdiği cevapla dikkat çekti.

Varank, “Macaristan bir adım atacak mı atmayacak mı bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim, ona alternatif ürünleri biz Türkiye'de üretiyoruz bunlarla ilgili de ihtiyaç varsa biz bu ürünlerle ilgili gerekli desteği vermeye hazırız.'' ifadelerini kullandı.

Macar Bakan Szijjarto açık kapı bıraktı

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da Macar ordusunun silahlarını yenilediklerini belirterek “Silahları satın alınca ilk olarak müttefikler aklımıza geliyor. NATO ülkeleri, mesela Türkiye ve diğer NATO müttefikleri. Türkiye ile de anlaşmamız var. Masada açık teklifler var. Tabii ki bütün bunları ilk olarak Savunma Bakanlığı daha sonra da hükümet değerlendiriyor.” yanıtını verdi.


Türkiye’de HIMARS’a alternatif olarak Kasırga roket sistemi bulunuyor.