Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor

Batılı ülkeler potansiyel tehdit olarak gördükleri Taliban'la ilişkilerine yön verme konusunda çabalarını sürdürüyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu ay yapılacak G20 Zirvesi'ne Taliban yönetimine, uluslararası olarak tanınmanın bedeline dair net bir mesaj verilmesi çağrısında bulundu.

France Inter radyosunda açıklama yapan Macron, bu şartları; kadınların eşitliği, yabancı insani operasyonlara izin verilmesi ve DEAŞ gibi örgütlerle iş birliği yapılmaması olarak sıraladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Taliban'ın tanınmasıyla ilgili, "Bence uluslararası olarak tanımanın bir bedeli olmalı ve Afgan kadınların onuru, kadın-erkek eşitliği, üzerinde ısrar etmemiz gereken konulardan biri ve bizim için bir şart olmalı" ifadelerine yer verdi.

30-31 Ekim'de Roma'da yapılacak G20 Zirvesi için şimdiden Afganistan meselesini ele alan Macron, "Afganistan'ı görüşeceğiz. Biz, Avrupalılar, Amerikalılar, Çin, Rus, Afrika’nın büyük güçleri, Asya, Pasifik ve Latin Amerika, hepimiz beraber kesinlikle Taliban'a çok net bir mesaj vermeliyiz ve Taliban'ı tanımak için gereken şartları belirlemeliyiz" dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan oluşan beş daimi üyesi, Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban ile ilişkiler konusunda geçen ay ortak bir çizgide anlaşmıştı. Üyeler Taliban'a "halkın tüm kesimlerini temsil eden" bir hükümet kurma çağrısında bulunmuşlardı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, söz konusu beş ülkenin, "Kadınların ve kızların haklarına saygı gösterilen ve terörizm için kaçış yeri olmayan bir Afganistan" görmeyi istediklerini dile getirmişti.
Ağustos ayı ortasında başkent Kabil'e girerek Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, uluslararası arenada tanınmayan geçici bir hükümet kurmuştu. Fakat söz konusu hükümette bir kadın bakan yer almadığı gibi, kadın hakları ile ilgili sorumluluğu bulunan bir üye de bulunmuyor.