Malezya Parlementosu'nda düzenlenen bir soru-cevap oturumu sırasunda konuşan Malezya Savunma Bakanı Yardımcısı İkmal Hişam Abdülaziz, Kuveyt ile 33 adetlik F/A-18 Hornet savaş uçağı filosunu satın almak istediklerini ancak bu konuda resmi temasların başlamadığını söyledi.

Defense News'in haberine göre Kuveyt'in F/A-18'lerinin düşük uçuş saatleri sayesinde hala iyi durumda olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Abdülaziz, ''Uçaklar, Kraliyet Malezya Hava Kuvvetleri'nin (RMAF) hava sahasının korunması konusundaki hazırlık seviyesini ve kapasitesini arttıracaktır. 2035 yılına kadar satın alımı planlıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Malezya Hava Kuvvetleri'nin F/A-18 dışında Fransız Dassaul Rafale ve Eurofighter Typhoon ile ilgilendiği belirtildi. Hava kuvvetleri'nin envanterinde ise 18 adet Su-30MKM Flanker-H ve 8 adet F/A-18D çift koltuklu savaş uçağı bulunuyor.

Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Malezya'nın F/A-18'leri alması durumda, doğrudan kullanamayacağı ve mevcut Hornet filosuna entegre etmek için bir süre modernize etmesi gerektiği vurgulandı.

Kuveyt, 1991 Körfez Savaşı'ndan sonra satın aldığı F/A-18C tek kişilik ve F/A-18D filosunu elden çıkarmaya çalışıyor. Uçakların ikmali konusunda ise Eurofighter Typhoon ve F/A-18E/F Super Hornet savaş uçaklarını değerlendiriyor.

Ayrıca Tunuslu yetkililerin de Kuveyt Hava Kuvvetleri'nin elden çıkaracağı 33 F/A-18 Hornet savaş uçaklarının satın alımı konusunda görüşmeler gerçekleştirdiği vurgulanıyor.