İstanbul'da düzenlenecek Afgan barış görüşmeleri henüz başlamadan savaş tamtamlarının sesleri duyuldu.

Afgan mahalli medya kuruluşu Aamaj News’in haberine göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eski Birinci Yardımcısı Raşid Dostum, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek konferanstan istenilen sonuç çıkmazsa savaşçılarıyla birlikte harekete geçeceğini duyurdu. 

Dostum ayrıca, ‘’Biz barıştan yanayız, umarım İstanbul Zirvesi sonuç verir; insanların bu toplantıdan çok büyük umutları var.’’ dedi.

Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen Özbek komutan geçen haftalarda Ankara’da birtakım temaslarda bulundu. İlk olarak, ABD Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad ile bir araya gelen Dostum 1 Nisan tarihinde de Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü. 

Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Dostum’la barış sürecini ve Afganistan’daki Türk soyluların durumunu görüştüklerini belirtti. 

Afganistan’ın geleceğinde belirsizlik hakim

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

ABD’nin Afganistan’dan çekilmeyi taahhüt ettiği tarihe 22 gün; Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan barış görüşmelerinin planlanan tarihine de 4 gün kala süreç bütünüyle belirsizliğini koruyor. 

ABD ülkeden kuvvetlerini çekmek için 1 Mayıs tarihini erken olarak gördüğünün ve bu tarihi ileriye sarkıtabileceklerinin sinyallerini veriyor. ABD askerlerinin çekilmelerini kırmızı çizgi olarak gören Taliban ise İstanbul Zirvesine katılıp katılmama noktasında hala nihai bir karar belirtmiş değil.