Mavi Balina Davet Tatbikatı, iki yılda bir Türkiye'nin ev sahipliğinde, Donanma Komutanlığı tarafından icra edilen bir Denizaltı Savunma Harbi Davet Tatbikatı olarak biliniyor. Tatbikat bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde, 6 ülkenin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk Deniz Kuvvetleri unsurları ile ABD, Pakistan ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2)’de görevli Bulgaristan, İspanya, Romanya gemilerinin katılımı ile 30 Ekim tarihinde başlayan MAVİ BALİNA-2020 Davet Tatbikatı Doğu Akdeniz’de tüm hızıyla devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bu yıl yedincisi icra edilecek tatbikatın, NATO ile dost ve müttefik deniz kuvvetleri unsurlarının katılımıyla 10 Kasım'a kadar Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilecek. Tatbikata Türk Deniz Kuvvetlerinin 3 denizaltı, 2 fırkateyn, 2 korvet, 1 karakol gemisi, 2 deniz karakol uçağı ve 6 helikopter ile Türk Hava Kuvvetlerinden 4 F16 uçağıyla iştirak ediyor.

Tatbikata misafir olarak NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görev yapan Bulgaristan, İspanya, Romanya ve Türkiye'den 3 fırkateyn, 1 korvet ve 1 akaryakıt gemisi katılıyor.

Tatbikatın amacı, katılan birlik ve komutanlıkların denizaltı savunma harbine yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek, gerçek harekat ve görevlere yönelik hazırlık seviyelerini yükseltmek, müşterek harekat icra edebilme kabiliyetlerini artırmak maksadıyla NATO usullerini denemek olarak öne çıkıyor.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Mavi Balina-2020 Tatbikatı Aksaz ve Dalaman'da kuvvet toplanması, Doğu Akdeniz'de deniz eğitimleri ve Aksaz'da tatbikat sonu değerlendirme ihtiva eden 4 safhadan oluşuyor.

Birinci safhada seyir öncesi basın brifinginin icra ediliyor. İkinci safhada temel seviye, üçüncü safhada ileri seviyede denizaltı savunma harbi eğitimlerinin ağırlıklı olduğu deniz eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Tatbikatın dördüncü safhası ise tüm katılımcıların iştirakiyle 10 Kasım'da Aksaz'da yapılacak değerlendirmeyle sona erecek.