50 ft ile 20.000 ft irtifalar arasında görev kabiliyeti olan ve Mavi Vatan Tatbikatı’na damga vuran Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katıyor.

AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor AKSUNGUR’un üretim kapasitesi artıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi’nin Mavi Vatan Tatbikatı’ndaki görüntüleri, TUSAŞ resmi sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “50ft ile 20.000ft irtifalar arasında görev kabiliyeti olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacak.” ifadeleri kullanıldı.

Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi

Hava aracı fırlatma aralığını 6-8 dakika mertebesine indirerek tatbikatın eğitim ve atış periyodunun etkinlikle yapılmasına katkıda bulunan Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, gelecekteki hedef uçak ihtiyaçlarını da karşılamak üzere gelişen ve değişen kullanıcı ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebilecek şekilde geliştirilmeye devam ediyor.

Yerde veya deniz sathında bulunan hedeflere saldıran muharip uçak ve füzelerinin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip hale gelen Şimşek; taşıdığı farklı faydalı yük konfigürasyonlarıyla ve 50-20,000 feet irtifa aralığında, değişik hızlarda uçuş yapabilmesine müsaade eden geniş uçuş zarfıyla çok farklı uçak ve güdümlü füzeye benzeyerek uçuş yapabiliyor. Bu özellikleriyle yerdeki sistemlere karşı etkin bir hava tehdit benzetimi sağlıyor.

Hava savunma birlik ve sistemlerinin eğitim ve test ihtiyaçlarını karşılamak üzere TUSAŞ’ın öz kaynaklarıyla AR-GE projesi olarak başlattığı Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, silahlı kuvvetlere hizmet sunmaya devam ediyor.