ROKETSAN tarafından geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulan ATMACA, yüksek hassasiyetli satıhtan satha bir güdümlü mermi olarak biliniyor.

ROKETSAN, resmi medya hesapları üzerinden “Mavi Vatan’ın çelik kılıcı ATMACA” başlıklı videolu paylaşıp ATMACA’nın özelliklerini savunma sanayii takipçileriyle buluşturdu.

ROKETSAN resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan videolu paylaşımda, “Mavi Vatan’ın çelik kılıcı ATMACA! Satıhtan satıha güdümlü mermi ATMACA; uzun menzili, yüksek patlayıcılı harp başlığı, veri bağı ile hedef güncelleme, yeniden saldırı, görev iptal ve 3 boyutlu görev özellikleri ile Mavi Vatanımızın emrinde.” ifadelerine yer verildi.

Savunma sanayii takipçileri tarafından büyük beğeni toplayan bu paylaşım, Mavi Vatan’ın emin ellerde olduğunu gözler önüne serdi.

Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi Slovenya’dan 188 milyon avro değerinde AW139M hamlesi

ATMACA satıhtan satha bir güdümlü mermi

ATMACA, su üstü harbinde Deniz Kuvvetleri'nin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen; hücumbot, fırkateyn ve korvetlerde kullanılabilen, yüksek hassasiyetli satıhtan satıha bir güdümlü mermi olarak ön plana çıkıyor.

Sistem Özellikleri

Otonom
Düşük Radar İzi
Yüksek Hassasiyet
Tüm Hava Şartlarında Görev Yapabilir
Karşı Tedbirlere Dayanıklı
Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
Üç Boyutlu Görev Planlama
Su Üstü ve Su Altı Platformlarından Kara ve Su Üstü Hedeflerine Karşı Angajman
Su Üstü Platformlardan Su Üstü Hedeflere Karşı Angajman
Hedef Seçimi
Uzun Menzil