Soğuk savaş dönemine damgasını vuran o mayınlar yeniden üretilecek!

Almanya'nın ekipman tedarikinden sorumlu federal ofisi, MBDA'nın alt şirketi TDW'den 2600 adet off-route mayını satın alıyor ve bunun için 10 bin adet mayın alımı opsiyonunu elinde bulunduruyor. Parlamento bütçe komitesi daha önce proje için toplamda 68 milyon avro (74 milyon dolar) tutarındaki bütçeye onay vermişti.

ABD, dikey iniş kalkış yapabilen yeni İHA’sını test etti  ABD, dikey iniş kalkış yapabilen yeni İHA’sını test etti 

TDW Genel Müdürü Andreas Seitz, yaptığı açıklamada, "Alınan sipariş, üretim kapasitelerimizin artırılmasının ilk kilometre taşını oluşturuyor. Üretilecek PARM adlı off-route mayını Almanya'nın yanı sıra diğer ulusların yeteneklerini geliştirmelerine ve genişletmelerine yardımcı olacak.’’ dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi, yüksek yoğunluklu ve manevra kabiliyetine dönük şekilde cereyan etmiş ve her iki savaşan taraf da binlerce tank ve zırhlı araç kullanmıştır. Mayınlar bu süreçte yeniden savaş alanındaki yerini alarak her iki tarafın saldırılarını zayıflatmada etkili olmuştur. Almanya'nın şu ana kadar Ukrayna'ya 14.900 adet tanksavar mayını sağladığı biliniyor. 

antitank mine
 
TDW, PARM 2 olarak bilinen PARM DM22 mayınlarının kendini ispatlaması için 2025 yılında bir parti üretecek ve ilk seri teslimatları 2026'da Alman birliklerine yapacak. Satın alma ofisine göre, devam siparişleri 1000 birimlik partiler halinde verilebilecek.

PARM silahı 1980’lerin ortalarında Alman Bundeswehr için TDW tarafından geliştirilip 1991-94 yılları arasında çok sayıda üretilmiş ve Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra 1998 yılında üretimi durdurulmuştu. Mayın, 1 askerin kolaylıkla taşıyabileceği boyutlarda olup, ufak bir sabit kanatlı roket yardımıyla hedefini vurmaktadır. PARM 1 ve PARM 2 olarak iki çeşidi vardır. 

parm
 
PARM 1 ufak bir üç ayaklı kaide üzerine monteli olup 360 derece yanal, (+) 90 ile (-) 45 dereceler arasında ise dikey hareket kabiliyetine sahiptir. Elle yerleştirilen mayın kurulduktan beş dakika sonra fırlatmaya hazır hale gelir. Bunun yanında kumandayla, elle veya fiberoptik tuzaklama kablosu yardımıyla patlatılabilir. Mayının etkili menzili 2 ila 40 metre arasında değişmektedir. Mayına ait roketin namlu ilk çıkış hızı tahminen 120 metre/saniyedir. 600 milimetrelik zırh delme özelliğine sahiptir.

Günümüzde yeniden üretilecek PARM 2 modeli ise bünyesinde SAPIR adıyla bilinen kızılötesi algılayıcı barındırıyor. Bu algılayıcı mayının yaklaşmakta olan bir taşıtın 100 metre yakınına gelmesi durumunda ateşlenmesini sağlıyor. PARM 2 ye ait bir de savaş başlığı geliştirilmiş ve böylece PARM 2 750 mm’lik reaktif zırhı delebilecek güce sahip hale gelmiştir. Bir kez ateşlemeye hazır hale getirilen mayın 30 gün boyunca kurulu vaziyette bekleyebilir.

PARM tipi mayın sistemlerinin yeniden sahaya dönmesi ile Ukrayna Savaş sahasındaki yol ve arazi hareketliliğinin ciddi biçimde kısıtlanmasına, böylece cephe hareketlerinin azalmasına, haliyle savaşın daha da yıpratıcı bir hal almasına neden olabilir.