Counterpoint Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırma raporunun sonucuna göre MediaTek Qualcomm’un da önüne geçerek dünyada akıllı telefon yongası üreten en büyük firma oldu.

Snapdragon 888 yonga seti üretimiyle liderliği elinde tutan Qualcomm, Counterpoint Araştırma Şirketi’nin paylaştığı raporla MediaTek’in gerisinde kaldı.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Şirketin raporuna göre MediaTek, üçüncü çeyrekte 100 milyonun üzerinde akıllı cihazlara yonga setiyle güç vermeyi başardı. Araştırma şirketi Counterpoint, raporunda MediaTek’in finansal verilerine de yer verdi. Buna göre 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde elliye yaklaşan bir artış ile 97.275 milyon Yeni Tayvan Doları gelir elde edildi.

Uygun telefonlar MediaTek’in önünü açtı

Liderliği yakalayan şirketin finansal verilerini değerlendiren Counterpoint, MediaTek’in kazanç kaynağının 100 ile 250 dolar arasındaki cihazlar olduğunu belirtti. Bu fiyat aralığındaki telefonlar da Hindistan, Çin ve Latin Amerika ülkeleri gibi hızla büyüyen ekonomilerde daha çok tercih ediliyor. MediaTek şimdiden satış hedeflerini 2020 için artırmış görünüyor. Genel oranlara baktığımızda ise MediaTek yüzde 31’i yakalarken Qualcomm ikinci sırada ve yüzde yirmi dokuzlarda yer alıyor.

Huawei yaptırımları MediaTek için fırsat haline dönüştü

Counterpoint araştırma direktörü olan Dale Gai; Huawei’ye uygulanan ambargonun MediaTek için bir fırsat haline geldiğini, MediaTek’in ürettiği yongaların fiyatlarının uygun olması Huawei dışında kalan piyasada hakimiyetini artırdığını ve hatta Huawei’nin MediaTek’in bir müşterisi konumuna gelerek yüklü miktarda yonga satın aldığını ifade etti.

MediaTek ABD pazarında Huawei’nin yerini doldurabilir

Liderliği ele geçirmesiyle ABD gibi gelişmiş ülkelerde de başarıyı yakalayan MediaTek, global pazardaki yerini büyüttü. T-Mobile tarafında sağlanan LG Velvet modelinin, MediaTek’in Dimensity 1000 yongasını kullanırken Qualcomm’un Snapdragon 765 yongasından daha fazla performansa sahip olduğu tespit edildi. Bu durum ABD pazarında MediaTek için iyi haber sinyali olarak yorumlanıyor.

Gelişmiş ülkelerde 5G bağlantısı kullanımı hızla artarken buna uyum sağlayamayan birçok ülke de mevcut.  Bu durum 4G destekli yongaların pazardaki güncelliğini korurken MediaTek için ikinci bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

MediaTek’in, eline geçen fırsatları değerlendirdiği takdirde uzun bir süre daha liderliği elinde tutabilmesi pek de güç gözükmüyor.