2023 yılında önemli yeni gelişmelerin yaşanacağı Türk savunma sanayii, 2022 yılını büyük gelişmelerle geride bırakmaya devam ediyor.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Kızılelma'nın teker kesme testinin başarıyla gerçekleşmesi, modernize edilen ZMA-15'in Mehmetçiğe teslimatı, ASELSAN imzasıyla ROBOSİM Açık Alan Test Altyapısı'nın kazandırılması, ASELSAN üretimi TOLUN'un AKINCI SİHA üzerinden hedefini başarıyla vurması, MİDLAS'ın HİSAR-D füzesini başarıyla ateşmelesi gibi pekçok yeni gelişmeye bir yenisi daha eklendi.

Bayraktar TB2 16 ülkede uçuyor - Yeni Şafak

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayiinin nabzını tutmaya devam ediyor. İsmail Demir, bugün yaptığı paylaşımında 6 adet BAYRAKTAR TB2'nin daha güvenlik güçlerine teslim edildiğini duyurdu. Yapılan paylaşımda, "Dünyada oyun değiştiren, ordumuzun gökyüzünde gücüne güç katan S/İHA’larımızın teslimatlarına devam ediyoruz. Son olarak 6 adet BAYRAKTAR TB2’yi güvenlik güçlerimize teslim ettik. Hayırlı olsun. Semalarımızda hür ve özgür…" ifadelerine yer verildi.

Yurt içinde güvenlik güçlerinin operasyonlarında büyük kazanımlar saylayan Bayraktar TB2, yurt dışından da büyük talep görmeye devam ediyor.

20’nin üzerinde farklı ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’lerin bu sene içerisinde en çok teslim edildiği ülke Ukrayna oldu.

Savaş başlamadan önceki süreçte 20’den fazla Bayraktar TB2 siparişi verdiği bilinen Ukrayna’nın 27 Ocak’ta 16 adetlik Bayraktar TB2 siparişi daha verdiği Reuters tarafından iddia edildi.

6 adetlik bu partinin Mart başında Ukrayna’ya teslim edildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti.

Ukrayna’nın BAYKAR Savunma’ya yönelik 48 adetten fazla TB2 SİHA siparişi bulunuyordu ve uzun süredir de teslimat gerçekleştirilmiyordu.