Dünya otomobil devleri ellerindeki finansal kaynakları otonom araç sistemlerinin geliştirilmesi için tahsis etmeye devam ediyor. Son olarak, piyasanın en büyük otomobil üreticilerinden Mercedes, yeni nesil otomobil sistemleri için rekor seviyede kaynak ayıracağını duyurdu. 

Euronews'in haberine göre Alman otomobil devi, 2022-2030 yılları arasında elektrikli otomobil araştırma ve geliştirme (ar-ge) çalışmalarına 40 milyar euro yatırım yapacağını açıkladı. Mercedes ilgili sürenin sonunda tamamen bu endüstriye geçmeyi planlıyor.

22 Temmuz günü şirketin yönetiminden yapılan açıklamada, iş birliği yapılan diğer ortaklarla birlikte 8 farklı bateri üretim tesisi kurulacağı ve 2025 yılından itibaren Mercedes marka tüm araçların yüzde 100 elektrikli yahut hibrit olacağı belirtildi.
Mercedes’in bu duyurusunun Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun kıta sınırları içerisinde 2035 yılına gelene dek dizel ve benzinli araç kullanımını yasaklayacağını açıklamasından birkaç hafta sonra gelmesi dikkat çekti.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

Mercedes, şu an için fosil yakıtlı araç satışının bitişine ilişkin herhangi bir tarih vermiyor. Avrupa için fosil yakıtlı araç üretimi ve satışı dursa dahi üçüncü dünya ülkelerine satışların devam edeceği tahmin ediliyor.