Sosyal medya platformu Meta, Facebook'ta paylaşılan haberler için ücret ödenmesinin zorunlu kılınması halinde ABD'deki haber içeriklerini tamamen kaldırmakla tehdit etti.

BBC'nin haberine göre Minnesota Senatörü Amy Klobuchar tarafından Kongre'de tanıtılan Gazetecilik Rekabet ve Koruma Yasası (JCPA) Kongre'de iki partinin de desteğini aldı.

Çeşitli platformlarda yayınlanan haberlerden büyük gelir elde ettiği iddia edilen Meta yaptığı açıklama ile zor durumdaki haber kaynaklarına trafik akışı sağladığını, yayıncılara faydalı olduğunu ve Facebook'ta yapılan haber paylaşımlarının toplam gelirin yalnızca bir kısmını oluşturduğunu savunuyor.

Meta, girişimciler için Kahramanmaraş'ta! - ShiftDelete.Net

Şirketten daha çarpıcı açıklama ise Andy Stone'dan geldi. Meta Sözcüsü Stone açıklamasında "Kongre, ulusal güvenlik mevzuatının bir parçası olarak kötü düşünülmüş bir gazetecilik yasasını kabul ederse, haberleri platformumuzdan tamamen kaldırmayı düşünmek zorunda kalacağız" ifadesini kullandı.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Sosyal medya platformları üzerinden haber paylaşımına karşı bu şekilde bir karar Avustralya ve Yeni Zelanda'da da alınmıştı. Mart 2021'de yürürlüğe giren benzer bir Avustralya yasası ile ülkedeki Facebook haber akışları kısa süreliğine kapatılmıştı.

Meta Make-A-Video platformu duyuruldu - SDN
Yeni Zelanda ise Alphabet Inc'e ait sosyal medya platformların yerel haber içerikleri için ülkedeki medya şirketlerine ödeme yapmasını zorunlu kılacak bir yasa çıkaracağını söylemişti. Bu yasa ile yayıncılara daha büyük bir reklam geliri payı için sosyal medya şirketleriyle toplu pazarlık yapma konusunda daha fazla yetki vermesi planlanmış; geniş kapsamlı eleştirilerin ardından bu karardan vazgeçilmişti.