ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

ABD'nin Mi-17 helikopterleri Afganistan'ın ardından Ukrayna'ya hizmet vermesi için teslim edildi.

ABD; Afganistan’dan geri çekilirken yanında götürdüğü Mi-17 genel maksat helikopterlerini Ukrayna’ya teslim etti. Sosyal medyaya düşen görüntülerde Mi-17'nin detaylı görüntülerine yer verildi.

TOLGAOZBEK.com'un haberine göre ABD, Afgan ordusunun kullanacağı Mi-17 helikopterleri için Rusya ile 2013 yılında anlaşmaya vardı. Afgan ordusunun uzun yıllardır Mi-17 tipi başka helikopterler kullanması ve bununla ilgili eğitim-bakım altyapısına sahip olması sebebiyle 30 adet Mi-17 helikopteri Rusya'dan 572 milyon dolar karşılığında satın alınmıştı.

Resim

ABD'li yetkililerin Moskova merkezli Rusya silah ihracat şirketi JSC Rosoboronexport ile yaptığı anlaşma, ABD kamuoyunda tepki ile karşılanmış; bu anlaşma yerine ABD’nin kullanım dışı kalan helikopterlerin verilmesi gündeme getirilmişti. Bu baskı sonrasında ABD hizmetten çıkarttığı eski model UH-60 BlackHawk’lardan bir bölümünü kullanılabilir hale getirerek Afganistan'a yollamıştı.

ABD'nin Afganistan'dan ayrılık sinyalleri vermesinin ardından Taliban'ın adım adım Kabili kuşatmasıyla Mi-17'ler'in bir kısmı Afganistan'dan çekildi.  Alınan uçabilir durumdaki 5 Mi-17, Davis-Monthan’daki ‘uçak mezarlığı’ olarak adlandırılan noktaya transfer edildi. 

Ukrayna'da savaşın başından bu yana AB'li ülkelerle birlikte Ukrayna'ya sayısız askeri techizat gönderen ABD, şimdi de Mi-17 helikopterlerini kullanılabilir hale getirerek Ukrayna'ya yolladı.

Mi-17

Toplamda 30 tam teçhizatlı asker taşıyabilen Mi-17 helikopteri, 12 adet sedye taşıma kapasitesi ile ambulans olarak da kullanılabiliyor. Helikopterin kargo kapasitesi ise 4 tonun üzerinde.

2 adet Klimov TV3-117VM tipi motora sahip Mi-17’ler, 20 bin feet irtifaya kadar da çıkabiliyor. Mi-17’ler, iki tarafına takılan silah istasyonu ile atış gerçekleştirebiliyor.