Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

Geçen yıl Facebook şirketinin İsrail merkezli NSO firmasına yasal işlem başlatmasının ardından Google, Microsoft ve Cisco da Facebook'u takip etti. 

Slash Gear tarafından yapılan habere göre şirketler, İsrail firmasının "güçlü ve tehlikeli" olduğuna yönelik bir raporu federal mahkemeye sundu. Davacılar NSO Group'un özgürce faaliyet göstermesine izin verilmesinin, casusluk uygulamalarıyla daha fazla devleti ABD'ye karşı silahlandıracağını savunuyor.

İsrail merkezli NSO Group, cihazları ve bilgisayar sistemlerini hack'lemek için geliştirdiği araçları satıyor. Şirketin müşterilerinin daha çok aktivistler, hükümetler, siyasi şahsiyetler ve şirket yöneticileri olduğu biliniyor. Yapılan haberde bunlar arasında otokratik ve baskıcı müşterilerin de bulunduğu öne sürüldü. 

NSO şirketi en son Suudi Arabistan ve BAE hükümetlerine Pegasus casus yazılımı sağlamakla gündem olmuştu. Bu, BAE'nin suikaste uğrayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı da gözetlediğini hatırlatan bir gündemdi. Nitekim BAE'li gazetecilerin gözetlenmesi için Pegasus casus yazılımı kullanılmıştı.