Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır! Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır!

Devlet kurumlarına düzenlenen siber saldırılar, devletlerin varlığı için büyük tehdit olmaya devam ediyor.

WebTekno'nun haberine göre Microsoft, Ukrayna'nın resmi hükümet ve elçilik internet sitelerine yönelik düzenlenen siber saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada, siber saldırılar sebebiyle internet sitelerine olan erişimin kesildiği esnada bilgisayarlarda zararlı yazılım tespit edildiği ifade edildi.

Bilgisayarlara bulaşan zararlı yazılımın bir fidye yazılımı gibi göründüğünü kaydeden Microsoft; bu yazılımın saldırgan tarafından aktif hale getirilmesi durumunda Ukrayna hükümetinin bilgisayar sistemlerinin çalışılamaz hale gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna hükümeti; aralarından eğitim, tarım, dışişleri, enerji ve çevre bakanlıklarının da olduğu 70 adet merkezi ve bölgesel web sitesinin saldırıdan olumsuz etkilendiğini kaydetmişti.

Saldırının arkasında Rusya olabilir 

14 Ocak'ta gerçekleşen siber saldırıların yapıldığı sitelerde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olmak üzere üç farklı dilde tehdit mesajları yer aldı. Mesajlarda, “Ukraynalı! Tüm kişisel verileriniz halka açık internete yüklendi. Bu senin geçmişin, bugünün ve geleceğin için” ifadelerine yer verildi.

Saldırıların Rusya tarafından yapıldığı iddia edilirken Rusya bu iddiaları reddetti.

Diğer taraftan Ukraynalı yetkililer herhangi bir kişisel bilginin sızdırılmadığını veya hiç bir içeriğin değiştirilemediğini de açıkladı.