Ünlü teknoloji devi Microsoft, bütün dünyada kullanılması amacıyla geliştirilecek dijital aşı kimliği için Oracle gibi büyük şirketler ve sağlık kuruluşlarıyla iş birliğine gitti.

Bu amaçla kurulan koalisyona Aşılama Kimlik Bilgisi Girişimi (VCI) adı verildi. VCI, çalışmalarında insanlara Kovid-19 aşısı olup olmadığını gösteren dijital aşı kimliği sunmayı planlıyor. Aşı bilgileri ayrıca cep telefonlarına da gönderilebilecek.

Uluslararası seyahatin kontrol altına alınmasını sağlayacak dijital aşı pasaportunun; kullanıcıların işe ya da okula dönmesine, seyahat etmesine, COVID-19 salgını sebebiyle kısıtlanmış olan diğer tüm "normal" görevleri tamamlamasına imkân sağlayacağı düşünülüyor.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

Kişilerin aşımala kimlik bilgileri Wallet ya da Google Pay gibi biir dijital cüzdanda saklanabilecek ve bu bilgilerin şifreli bir dijital kopyasını elde etmeleri VCI tarafından sağlanabilecek. Akıllı telefonu olmayan kişiler ise bilgileri içeren QR kodu basılı olan kağıt kullanacaklar.

Koalisyona Microsoft dışında Oracle ve Salesforce firmaları katılırken; The Commons Project, The Mayo Clinic ve Safe Health sağlık kuruluşları da iştirak etti.

Kâr amacı gütmeyen The Commons Project'in CEO'su Paul Meyer konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Meyer amaçlarının, aşı kayıtlarına dijital olarak erişilebilmesini sağlamak olduğunu ve bunu yaparken veri gizliliğini korunması gerektiğini söyledi.