Uzmanlar, bahsi geçen silahların Rusya’nın merkezden çok uzak bölgelerinin savunulması adına oldukça önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarının Izvestia'ya verdiği demece göre, R-74M füzeleri ilk kez Rusya’nın kuzeydoğu sınırında bulunan Kamçatka'da yakın zamanda yapılan bir tatbikatta deniz havacılığı pilotları tarafından kullanıldı.

Haber metninde MiG-31’lerin artık yeni görevleri olduğunun altı çizilirken ekiplerin bundan sonra düzenli olarak balistik füzelere ateş etme talimi yapacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca askeri departman tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl Kamçatka'daki alayda bulunan MiG-31 pilotlarının, modern bir kıyı gemisavar kompleksi tarafından ateşlenen bir seyir füzesini ilk kez önlediği bildirildi.

Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

Haberde MiG-31’lerin aslında hedefin çıplak gözle görülemeyeceği uzun menzilli savaşlar için tasarlanmış bir uçak olduğu; ancak insansız hava araçlarının savaş teknolojilerindeki yerini artırması ve yüksek hızlı füzelerinin büyük bir tehdit oluşturması sebebiyle ve dolayısıyla uçakların daha geniş yelpazede savunma kabiliyetlerini artırmasının kaçınılmaz olması sebebiyle kısa menzilli füzelerle donatıldığı belirtildi.

İzvestiya’ya konuşan uzman, havadaki kısa menzilli savaşların, gerek muharebe gerek eğitim bakımından en zor savaş türü olduğunu belirtirken, MiG-31 uçaklarında ilk önce ısı başlıklı R-60’ların; daha sonra R-73’lerin kullanıldığını ve şimdi ise savaş teknolojilerinin gelişimi ile yeni ihtiyaçların doğduğunun altını çizdi.