Türk savunma sanayii bir sistemi daha yerli olarak üreterek envantere almaya hazırlanıyor.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

CNN Türk'ün haberine göre 'Milli Deniz Topu'nun testlerinin başarı ile tamamlanması halinde 2022 Şubat sonunda envantere dahil edilebileceği belirtildi. Ayrıca sistemin önümüzdeki günlerde liman kabul ve seyir testlerine başlayacağı da eklendi.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen deniz topunun kabiliyetlerini önce karada sergiledi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile TSK komuta kademesinin yerinde izlediği test atışları başarıyla gerçekleşti. Sistem savaş gemilerine entegre edilecek. Mavi Vatan'da test atışı yapılacak. O testler de başarıyla tamamlanırsa, Türk Deniz Kuvvetleri'nde milli deniz topu dönemi başlayacak.

Türkiye, savaş gemilerinin ana vurucu gücü olan deniz topu sistemini daha önce dışardan satın alıyordu. Ancak Türkiye'ye uygulanan açık ve örtülü ambargolar nedeniyle yerli üretim düğmesine basıldı. MKE tarafından tam 17 bin parçadan oluşan ve tüm parçaları milli olarak üretilen milli deniz topu geliştirildi. 16 km etkili menzile sahip silah sistemi, dikikada 80 atış yapıyor.