Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

TUBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen, yerli ve milli işletim sistemi Pardus'un 19.4 sürümü yayınlandı. 2003 yılından bu yana geliştirilen işletim sisteminin yeni sürümünde yapılan değişikliklerle kullanıcıya üstün hizmet sunmak amaçlandı.

Pardus 19 ailesinin 4'üncü sürümü olan Pardus 19.4'te, çeşitli eklemeler yapıldı. Yeni sürüme USB Biçimlendirici uygulaması, Pardus Java Kurucu ve canlı açılan sistem üzerinden yükleme işlemini sağlayan Pardus Kurulum eklendi. Kullanıcıların grub ile ilgili karşılaştığı sorunlar giderildi ve sistemsel iyileştirmeler yapıldı. İyileştirme yapılan alanlar arasında, Pardus Mağaza uygulamasının yanı sıra Xfce ve Gnome arayüzü de bulunuyor. Kurulu sisteme 100'ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirildi. Depoda ise 2 binin üzerinde paket güncellendi. 

Milli işletim sistemi Pardus'un yeni güncellemesinde; öntanımlı internet tarayısı Firefox versiyonu 78.4'e ve öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird 78.4'e yükseltildi, Kernel versiyonu 4.19.0-12'ye yükseltildi. 

Güvenilir, şeffaf, özelleştirilebilir ve kolay kullanılabilir olma özellikleriyle öne çıkan Pardus işletim sisteminde, Türkçe dışında pek çok dil desteği de bulunuyor. Aynı zamanda hızlı ve özgür olan işletim sistemi, ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Pardus'u yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılıyor

Pardus kullanımının yaygınlaştırılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Buna örnek olarak, geçen aylarda Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayarda Pardus'un yaygınlaştırılacağına dair bir sözleşmeyi duyurmuştu. Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Pardus'un, özellikle kamu kuruluşları ve KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılması noktasında kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunuyor. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ve Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bu projelerin önde gelenleri arasında yer alıyor. 

Pardus ekibi, yerli ve milli işletim sisteminin yaygınlaştırılması için; özgür yazılımlar konusunda konferanslar, çalıştaylar ve eğitimler düzenlemek gibi çeşitli organizasyonlar yapıyor.