MMU'yu 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkarmak hedefiyle çalışmalarına büyük hızla devam eden TUSAŞ, Türkiye'ye uluslararası arenada yeni bir basamak atlatacak MMU için son aşamaya geçti.

Türk savunma sanayiinin son 20 yılın teknolojik çalışmalardan edindiği birikim ve tecrübenin en büyük kazanımlardan biri olacak olan MMU; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve TUSAŞ çalışanlarının geniş katılımıyla düzenlenen törenle son montaj hattına girdi.

Tayvan’ın yerli üretim denizaltısı tanıtıldı Tayvan’ın yerli üretim denizaltısı tanıtıldı

MMU ile ilgili bu son gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir  duyurdu. İsmail Demir, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Milli Muharip Uçağımız son montaj hattına girdi!  Böylece kritik bir aşamayı daha geride bıraktık! 2023 hedeflerimiz doğrultusunda Milli Muharip Uçağımızı ilmek ilmek örerek montajını tamamlayıp hangardan çıkaracağız. Hep söylüyoruz. Bu iş gönül işi! Yüreğimizi ve aklımızı birleştirip bu Kızıl Elma yolculuğunda başarıya ulaşacağız. Cumhurbaşkanı Erdogan liderliğinde 'Türkiye Yüzyılı'nı hep beraber inşa edeceğiz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."

Proje tamamlandığında F-35'in muadili olacak MMU, düşük görünürlük ve kızılötesi iz ile yabancı sistemler tarafından kolayca tespit edilemeyecek ve sahada düşman unsurlara büyük hezimet yaşatacak.