Mısır, Fransa özelinde Avrupa ülkeleri ile savunma sanayii ilişkilerini güçlendiriyor.

Paris merkezli La Tribune'in haberine göre Mısır Silahlı Kuvvetleri 2022 yılı içerisinde Airbus'ın yeni nesil A330 MRTT tanker uçaklarından 2 adet tedarik edecek.

Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de

Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin tanker uçaklarının yanı sıra Fransa'dan casus uydu da satın alacağı vurgulandı. Mısır Uzay Ajansı yönetimde geliştirilecek uydunun doğrudan satın alınmasının yanı sıra teknoloji transferi, ortak üretim ve teknik destek konusunda da iki ülkenin müzakerelerini sürdürdüğü ifade edildi.

Mısır Uzay Ajansı (EGSA) 2022 yılında NextSat-1 isimli uyduyu fırlatmaya hazırlanıyor. NextSat-1 uydusu üzerindeki kameralar ve çeşitli aviyonik sistemler ile yeryüzü şekillerini izleme, atmosferdeki karbondioksit ve gaz seviyelerini inceleme gibi imkanları sunacak.

Mısır ve Fransa arasında 26 Nisan 2021'de 30 adet Rafale savaş uçağını ve çeşitli füzeleri içeren 3,95 milyar avro değerinde silah anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre silah satışının 3,75 milyar avrosunu 30 adet Rafale savaş uçağı ve 200 milyon avrosunu ise MBDA ve Safran füzeleri içeriyor.