Rusya'nın petrol endüstrisini, savunmasını, hassas teknolojilerini etkileyen yaptırımların ortasında; Mısır, Cezayir ve Endonezya Su-35 savaş uçaklarının muhtemel satın alımını reddetti.

Defence Blog sitesinde yer alan habere göre Rusya, ihracat konfigürasyonunda Su-35'lerin üretimi için ABD, Avrupa ve İsrail'den gelen modern bileşenlerin ithalatının kitlenmesi ve yaptırımların sonucu olarak ortaya çıkan muhtemel politik ve teknik problemleri çözmek için olası ortaklarından başka bir yardım talep ediyor.

Kaynakların bildirdiğine göre Rusya, daha önce Avrupa ülkelerinden ve İsrail'den ithal ettiği radar ve aviyoniklerin değiştirilmemesi sebebiyle Mısır, Cezayir ve Endonezya olmak üzere 3 müşterisini kaybetti.

Endonezya, Su-35 planlarından vazgeçtiğini resmen doğruladı. Bunun yanı sıra Mısır, 30 adet Su-35 avcı uçağı tedarik anlaşmasını durdurdu. Habere göre bu duraksama, Rusya ithal bileşenlere ilişkin sorunu çözene kadar devam edecek.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Cezayir ise mali fonlarını, halihazırda Rusya'dan tedarik edilen Su-30SM avcı uçaklarının modernizasyonuna yoğunlaştırmaya karar verdi.