Mısır Kara Kuvvetleri, topçu birliklerini modernize ederek yeni sistemler satın alıyor.

Mısır Askeri Üretim Bakan Yardımcısı, Mısır Kara Kuvvetleri'nin obüs ihtiyacının karşılanması için Güney Koreli Hanwha Land Systems firması tarafından geliştirilen K-9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüsün lisans haklarını satın aldıklarını ve ordunun kendi imkanları ile üretim sağlayacağını duyurdu.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'lar Finlandiya'nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.

İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı İsrail'den bir NATO ülkesine 120mm tank mühimmatı satışı

40 km menzile sahip K9 Thunder (Gök Gürültüsü) hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemleri kullanılarak Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.