Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Mısır, K-9 obüsünün ardından K2 tankının da lisans haklarını satın almak istiyor.

29 Kasım'da Kahire'de başlayan EDEX 2021 Uluslararası Savunma Fuarı, çeşitli anlaşmaları da beraberinde getirmeye devam ediyor. Mısırlı medya kaynaklarının aktardığına göre Mısır ordusundan askeri yetkililer, Güney Koreli Hyundai Rotem tarafından tasarlanarak üretilen K2 Black Panther tankının lisans haklarını satın almak üzere görüşme gerçekleştiriyor.

Anlaşma kapsamında Güney Kore'nin, Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teknoloji transferi de sağlayacağı ve görüşmelerin ileri aşamada olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Mısır Askeri Üretim Bakan Yardımcısı, Mısır Kara Kuvvetleri'nin obüs ihtiyacının karşılanması için Güney Koreli Hanwha Land Systems firması tarafından geliştirilen K-9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüsün lisans haklarını satın aldıklarını ve ordunun kendi imkanları ile üretim sağlayacağını duyurmuştu.

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır. Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.