Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Mısır'ın Mart 2019'da Rus Sukhoi firmasından sipariş verdiği Su-35SE savaş uçakları, üretim süreçleri tamamlanmasına rağmen hala teslim edilmedi.

Mısır medyasında çıkan haberlere göre uçaklarının teslim edilmemesindeki temel sebep olarak, Mısır Hava Kuvvetleri'nin, Su-35SE'nin burun kısmındaki N135 Irbis-E pasif elektronik taramalı bir radarla konuda endişelerinin olduğu ve bu konunda Sukhoi firmasından yetkililer ile temas halinde olması gösteriliyor.

Teslimatların yapılmamasındaki bir diğer sebep olarak ise Mısır'ın, ABD'nin CAATSA yaptırımlarına maruz kalabilme endişesi olarak gösteriliyor.

1 Şubat'ta Moskova merkezli düşünce kuruluşu Center for Analysis of Strategies and Technologies (CAST), üretimi süreci bitmesine rağmen Mısır Hava Kuvvetleri'nin hala Su-35SE savaş uçaklarını envanterine katamadığına dair bir rapor yayınlamıştı. Raporda ayrıca Mısır için üretilen Su-35SE'lerin Komsomolsk-on-Amur ve Zhukovsky şehirlerinde Sukhoi firmasına ait merkezlerde konuşlu olduğuna vurgu yapıldı.

Aralık 2021'de Egypt Military tarafından yapılan paylaşımda ise. Su-35SE savaş uçakları ilk kez kuyruk kısmında Mısır bayrağı ile görüntülenmişti. Mısır'ın Rusya'dan 24 adet Su-35 savaş uçağı tedarik etmesi beklenirken, teslimatların 2022 sonunda tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Su-35 Avcı Uçağı 

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirdi. Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak biliniyor.

En teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapıldı. İlk uçuşundan 11 sene sonra ise ilk siparişini aldı. Ayrıca bu uçakları aktif olarak, Rusya, Mısır ve Çin kullanıyor. Endonezya'da yakın zamanda 11 adet Su-35 savaş uçağı siparişi verdi.

Su-35'in bazı teknik özellikleri ise şu şekilde;

  • 10 saate kadar havada kalabilme 
  • Kuyruk kısmında radar sistemi 
  • Çok iyi manevra 
  • Düşük radar izi 
  • Hava hedeflerin 90 kilometre mesafeden tespit edebilmesi