Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) endüstriyel işbirliğini güçlendiren bir adım attılar.

BAE Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el-Cabir başkanlığındaki bir heyetin Mısır’ın başkenti Kahire'yi ziyaretinden ve Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ile görüşmesinden yaklaşık bir hafta sonra iki ülke endüstriyel alanda aralarındaki işbirliğini güçlendirecek bir adım attılar.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

Şarkul Avsat'ın haberine göre BAE heyetinin ziyareti sırasında her iki taraftan yetkililer, yerel olarak kullanılmak ve Afrika'ya ihraç edilmek üzere alternatif ve çift enerji kullanan otomobillerin ortak üretimi üzerinde çalışmayı ele aldılar.

Mısır hükümeti tarafından dün yapılan açıklamaya göre Mısır Askeri Üretimden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Ahmed Mursi, BAE merkezli M Glory Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Macide el-Azazi ve beraberindeki bazı şirket yetkilileri ile telekonferans aracılığıyla iki taraf arasındaki ortak işbirliğinde kaydedilen gelişmeleri görüşmek üzere yapılan bir görüşme gerçekleştirdi.

Devlet Bakanı Mursi, görüşmede, bakanlığı ve M Glory arasındaki ortak üretim alanında, LPG ve benzinle çalışan pikap model araçların üretimi ve pazarlanması konusunda ortak işbirliğindeki gelişmelerin ele alındığını belirtti. Mısır-BAE arasında ortak bir şirketin kurulmasıyla Mısır tarafından çift yakıt kullanan araçlar üretileceğini ve piyasaya sürüleceğini belirten Bakan Mursi, 2023'ün ilk yarısında fiili olarak üretime geçilmesinin planlandığını kaydetti.