Anlaşma, Mısır Askeri Üretim Bakanı Muhammed Morsy ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Teknoloji ve Savunma Sanayiileri İcra Dairesi Başkanı Khalifa Ali Al Khaabi arasında imzalandı.

Al Defaiya'nın haberine göre iki ülkenin yetkilileri Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından başkent Kahire'de düzenlenn EDEX 2021 Mısır Uluslararası Savunma Fuarı'nda bir araya geldi.

Mısırlı Bakan Morsy teknoloji transferine vurgu yaparak, ''BAE ile bu alanda tecrübemizi kullanarak ilişkilerimizi geliştireceğiz. Savunma sanayiimizi, teknoloji transferi, eğitimler ve ortak çalışmalar yolu ile yerelleştireceğiz.'' ifadelerini kullandı.

HÜRJET'in uçuşu yerli kontrol panelleriyle emin ellerde HÜRJET'in uçuşu yerli kontrol panelleriyle emin ellerde

BAE Savunma Şirketleri Konseyi (EDCC) Yönetim Kurulu Başkanı Matar Ali Al Rumaithi ise BAE'li savunma sanayii şirketlerinin EDEX 2021'e olan yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eylül ayında Mısır Silahlı Kuvvetleri ve BAE arasında özel kuvvetlerin katılım gösterdiği ortak hava görevleri yürütme ve uzmanlık alışverişini geliştirmeye yönelik bir dizi tatbikat gerçekleştirilmişti.