TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru TEI-PD170 motorundan AKSUNGUR ile uçuş rekoru

Mısır savunma gücünü artırmak için yönünü Doğu Asya'ya çevirdi.

Defence World'un haberine göre Mısır, Güney Koreli şirket Hanwha Defense tarafından inşa edilen K9 Thunder kundağı motorlu obüsler için 1,65 milyar dolar değerinde sipariş verdi.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi'ne (DAPA) göre, 1,65 milyar dolarlık anlaşma K9'ların Mısır'da üretilmesini ve bir teknoloji transferini kapsıyor.

DAPA tarafından yapılan açıklamada Kahire'ye teslim edilecek obüslerin sayısına dair detaya yer verilmedi.

Güney Kore 2021 yılı Aralık ayında da Avustralya'ya anlaşma gereği 720 milyon dolar değerindeki 30 K9 obüs ve 15 K-10 zırhlı mühimmat ikmal aracı satmıştı.

K-9 Thunder

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'lar Finlandiya'nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.