Mısır Donanması çeşitli ülkelerden tedarik ettiği ürünlerle envanterini güçlendirmeye devam ediyor.

Egyptian Defense Blog'un haberine göre Mısır Deniz Kuvvetleri'ne bağlı İskenderiye Tersanesi ve Almanya merkezli Thysskenkrupp (TKMS),  İskenderiye Tersanesi'nde dördüncü MEKO A200 fırkateyninin inşasına başladı.

Üretilecek MEKO A200 fırkateyni, daha önce sipariş edilen 4 adet MEKO A200 fırkateynlerinden sonuncusu olacak. Thysskenkrupp (TKMS), Mısırlı yetkililerle ayrıca MEKO A300 fırkateyninin de ortak üretilmesi konusunda görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

ABD'den Suudi Arabistan'a Abrams ve Bradley için yedek parça satışı ABD'den Suudi Arabistan'a Abrams ve Bradley için yedek parça satışı

Mısır'ın sipariş ettiği 4 fırkateynden ilk ikisi Bremerhaven tersanesinde suya indirildi ve testleri devam ediyor.

Meko A200 Fırkateyni

120 metre uzunluğa, 3 bin 700 ton deplasmana ve 29 knot hıza sahip Meko A200 fırkateynleri, su üstü, hava ve denizaltı savunma harbi görevlerini icra edebilmektedir. Geminin üzerinde 127/76 mm'lik iki adet baş topu, 32'li dikey atım sistemi, denizaltı savunma harbi için iki adet adet torpido tüpü ve 3 boyutlu radar bulunmaktadır.

Ayrıca gemiye Fransız Aérospatiale-Matra, İtalyan Alenia Marconi Systems ve Britanyalı Matra BAe Dynamics (MBDA) ortaklığında üretilen VL-MICA uçaksavar füzeleri entegre edilecek.